بلندترین برج های جهان

بلندترین برج ها و ساختمان های جهان کدامند؟

شایدامروزه دیدن ساختمان های بلند در کوچه و خیابان جذابیت چندانی نداشته باشند، اما داستان برج ها و آسمان خراش های بلند دنیا فرق می کند. شاید باورش سخت باشد که انسان توانسته تا این اندازه به قلمرو آسمان تجاوز کند و ما هر ساله شاهد  افزایش آسمان خراش ها و برجهای جدیدی در دنیا هستیم.

ما در اینجا میخواهیم شما را با چند تا از بلندترین برج های جهان آشنا کنیم:

برج ویلیس (آمریکا)، ۴۴۳متر

۴ تا از بلندترین برج های جهان

برج خلیفه ( برج دبی)

این برج در شهر دبی امارات متحدهٔ عربی  با ۱۶۳ طبقه قابل استفاده و ۸۲۸ متر ارتفاع، در حال حاضر بلندترین برج و آسمان‌خراش ساخته شده توسط انسان است.این برج از ژانویهٔ ۲۰۰۴ (۱۳۸۲ ه‍. ش)شروع به ساخت کرد و ۶ سال بعد در روزچهارم ژانویهٔ ۲۰۱۰ (۱۴ دی ۱۳۸۸)افتتاح شد.

در ابتدا برج خلیفه با نام «برج دبی» شناخته شد ولی در روز افتتاحیه توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نام آن به افتخار حاکم امارات،خلیفه بن زاید آل نهیان، به «برج خلیفه» تغییر کرد.

برج خلیفه دارای بیش از هزار واحد آپارتمان، ۴۹ طبقه اداری، ۴ استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان است و پارکینگی باگنجایش ۳ هزار ماشین را دارد..و همچنین هتل آرمانی با ۱۶۰ اتاق با طراحی جورجیو آرمانی در طبقات اولیهٔ برج واقع است.هتل آرمانی در برج خلیفه دارای ۶ نهار خوری می باشد که غذا هایی از تمام دنیا را سرو می کنند.

طراحی این برج اثر شرکت آمریکایی اسکیدمور، اوینگز، مریل (SOM) و ادرین اسمیت با الهام از معماری اسلامی، طبیعت صحرا و گلمحلی صحرایی به نام لیلی عنکبوتی است.همچنین طراحی پرده ها و سقف ها یاد آور دامنه های تپه های شنی عربستان است.

ساختار و طراحی

دراوایل ساخت برج، بنا بر طرح اولیه Marshall Strabala قرار بود برج خلیفه با ۷۳ طبقه و  کاملاً مسکونی احداث شود ولی بعدها با تغییرات زیادی مواجه شد.

صد طبقه اول برج خلیفه در ۱۰۹۳ روز، در واقع هرطبقه در سه روز تکمیل شده است.

طراحی کنونی ساختمان برج  شامل عناصر فرهنگی و تاریخی خاص از جمله مناره‌های مارپیچ است.مناره‌های Y شکل این برج به معماران امکان می‌دهد که حداکثر نمای خارجی و بیشترین نور طبیعی را در داخل ساختمان داشته باشند. در صورتی که تاج برج بنا بر تغییرات ثانویه در طراحی آن بلندتر نمی‌شد و با همان ارتفاع ۵۶۰ متر به پایان می‌رسید، نمی‌توانست رکورد بلندترین برج و آسمان‌خراش جهان را به دست بیاورد.برج خلیفه به قدری بلند است که می توانید طلوع آفتاب را دوبار در روز ببینید. یکبار از بالای برج و یکبار از پایین.

نگه‌داری

نمای برج خلیفه از ۲۴٬۳۴۸قطعه شیشه تشکیل شده‌است که جمعاً مساحتی برابر با ۱۲۰۰۰۰ متر مربع دارد. برای تمیز کردن این شیشه‌ها با استفاده از شیارهایی که به صورت افقی در طبقات ۴۰، ۷۳ و ۱۰۹ تعبیه شده ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد. هر یک از این شیارها مخزنی ۱۵۰۰ کیلوگرمی را حمل می‌کنند که با استفاده از کابل‌های سنگین به صورت افقی و عمودی حرکت می‌کنند.نما های شیشه ای برج به اندازه ۱۷ زمین فوتبال و ۲۵ زمین فوتبال آمریکایی می باشد

مکان‌ها و ویژگی‌ها

آب‌نمای دبی

در بیرون برج فواره‌ای با طول  هزینهٔ ۲۱۸ میلیون دلار که توسط شرکت آمریکایی WET ساخته شده‌است، قرار دارد. این فواره ۲۷۵ متر طول دارد و قادر به پرتاب آب به ارتفاع ۱۵۰ متری است. همچنین دارای ۶۶۰۰ لامپ در ۲۵ رنگ مختلف است.

پارک برج خلیفه

در پیرامون برج خلیفه پارکی به مساحت ۱۱ هکتار که توسط گروه معماری SWA و با الهام از گل صحرایی “Hymenocallis” طراحی شده‌ وجود دارد. برای آبیاری پارک از سیستم جمع‌آوری میعانات و آب درون سیستم برودتی برج استفاده می‌شود.

هزینه ساخت

هزینه ساخت برج خلیفه تقریبا برابر با یک بیستم بودجه ساخت مرکز شهر دبی می باشد. این سازه با ۱.۵ میلیارد دلار ساخته شد، در حالی که توسعه مرکز شهر دبی با ۲۰ میلیارد دلار صورت گرفت.

طبقات برج

در زیر، لیست کارایی‌های طبقات برج خلیفه، به ترتیب طبقات آورده شده‌است:

طبقات مورد استفاده
طبقهٔ ۱۶۰ به بالا تأسیسات
۱۵۶–۱۵۹ رادیو و ارتباطات
۱۵۵ تأسیسات
۱۳۹–۱۵۴ سوئیت‌های مشارکتی
۱۳۶–۱۳۸ تأسیسات
۱۲۵–۱۳۵ سوئیت‌های مشارکتی
۱۲۴ سکوی مشاهدهٔ بیرون برج
۱۲۳ لابی آسمان (Sky lobby)
۱۲۲ رستوران At.Mosphere
۱۱۱–۱۲۱ سوئیت‌های مشارکتی
۱۰۹–۱۱۰ تأسیسات
۷۷–۱۰۸ مسکونی
۷۶ لابی آسمان (Sky lobby)
۷۳–۷۵ تأسیسات
۴۴–۷۲ مسکونی
۴۳ لابی آسمان (Sky lobby)
۴۰–۴۲ تأسیسات
۳۸–۳۹ سوئیت‌های هتل آرمانی
۱۹–۳۷ واحدهای مسکونی آرمانی
۱۷–۱۸ تأسیسات
۹–۱۶ واحدهای مسکونی آرمانی
۱–۸ هتل آرمانی
همکف هتل آرمانی
طبقهٔ میانی هتل آرمانی
B1–B2 پارکینگ، تأسیسات

رکوردهاو نکات جالب راجع به برج خلیفه

 • بلندترین برج یا آسمان‌خراش جهان به ارتفاع ۸۲۸ متر (۲٬۷۱۷ فوت)(رکورد قبلی: تایپه ۱۰۱ با ارتفاع ۵۰۹ متر)
 • بلندترین سازهٔ دست بشر به ارتفاع ۸۲۸ متر (۲٬۷۱۷ فوت)(رکورد قبلی: دکل رادیویی ورشو با ارتفاع ۶۴۶ متر)جالب است بدانید از طبقه اول تا طبقه ۱۲۴ برج خلیفه برابر با کل طول برج ایفل می باشد.
 • بلندترین برج جهان که بدون کمک کابل یا وسیله دیگری سرپاست به ارتفاع ۸۲۸ متر (۲٬۷۱۷ فوت)(رکورد قبلی:برج سی‌ان با ارتفاع ۵۵۳ متر)
 • ساختمانی با بیشترین طبقات: ۱۶۳ طبقه (رکورد قبلی: برج ویلیس با ۱۰۸ طبقه)
 • برجی با بیشترین طبقات قابل استفاده: (۱۶۳ طبقه)
 • دارا بودن آسانسور با بیشترین مسافت طی شده
 • برجی با سریع‌ترین آسانسور جهان با سرعت ۶۴ km/h یا (۴۰ mph یا ۱۸ m/s)
 • دارا بودن بلندترین آسانسور باربری جهان
 • اولین آسمانخراش که از طبقات آن استفادهٔ مسکونی هم می‌شود
 • دارا بودن بیشترین مساحت طبقات بین ساختمان‌های جهان
 • بزرگترین بالکن برای تماشای نمای بیرون برج (سکوی مشاهده)
 • بیشتر مکان های برج خلیفه بوی عطر خوشبویی که از بین عطر های برتر دنیا انتخاب شده است میدهد.
 • برای اطمینان از ایمن سازی برج بیشتر از ۴۰ تونل باد در این برج ساخته شده است که آزمون تاییدیه آب و باد و فشار بر اساس این تونل ها انجام می شود.
 • بلندترین مسجد جهان (طبقهٔ ۱۵۸)
 • بلندترین استخر شنای جهان (طبقهٔ ۷۶)
 • بلندترین باشگاه شبانه (دیسکو) جهان (طبقهٔ ۱۴۴)
 • بلندترین رستوران جهان (طبقهٔ ۱۲۲ در ارتفاع ۴۴۲ متر)
 • بزرگترین آتش بازی سال نو در جهان
 • برج خلیفه در کل دارای ۲.۹۰۹ پله می باشد که به طبقه ۱۶۰ وصل می شود، برای رفتن به طبقات بالاتر از طبقه  ۱۶۰ از نردبان ها استفاده می شود.
 • در برج خلیفه ۳ لابی آسمان در طبقه های ۴۳، ۶۷ و ۱۲۳ قرار گرفته اند که امکانات رفاهی نظیر چشمه های معدنی و استخر را ارائه می دهند.
 • ارتفاع بلند برج خلیفه طبیعتا سبب می شود تا در معرض حوادث طبعی قرار بگیرد (بیشتر رعد وبرق)، به همین دلیل یکی از قوی ترین هادی های رعد و برق جهان را برای این برج طراحی و نصب کرده اند.
 • سکوی بازدید در طبقه ۱۴۸ برج خلیفه بلند ترین سکو جهان با ارتفاع ۵۵۵ متر نام گرفته است.
 • طبقه ۱۵۳ برج خلیفه بلند ترین طبقه اشغال شده با تراس خصوصی برای جلسه های خصوصی می باشد.
 • از زمانی که این برج ساخته شده است ارتفاع پرواز های داخلی و خارجی بیشتر شده است.
 • تقریبا ۴۵ نوع سنگ متفاوت در برج خلیفه استفاده شده است.
 • برج خلیفه دارای ۱۷ هزار در ورودی می باشد.
 • تقریبا وزن خالی این برج برابر با ۵۰۰ هزار تن می باشد.اگر وزن تمام بتن های استفاده شده در این برج را جمع ببندیم برابر با وزن ۱۰۰ هزار فیل خواهد بود.
 • فیلمبرداری فیلم ماموریت غیر ممکن در این برج انجام شده است. پروتوکل شبح، قسمت چهارم از ماموریت غیر ممکن با صحنه ترسناک و شیرین کاری های تام کروز می باشد.

دکل رادیویی ورشو (به انگلیسی: Warsaw radio mastبرج مخابراتی به ارتفاع ۶۴۶٫۳۸ متر مستقر در شهر کونستانتینو، لهستان بود. پروژه ساخت این ساختمان در سال ۱۹۷۰ آغاز و در ۱۸ مه ۱۹۷۴ تکمیل و افتتاح شد دکل ورشو از ۲۲ جولای همان سال کار خودش را آغاز کرد،این برج تا قبل از سقوطش در تاریخ ۸ اوت ۱۹۹۱ بلندترین سازه در جهان محسوب می‌شد.

تا قبل ساخت برج خلیفهِ دبی در سال ۲۰۱۰ بلندترین سازه ی ساخت بشر یک دکل فرستنده امواج رادیویی در لهستان بود. اما به خاطر اشتباهات انسانی، این دکل چیزی بیش از مشتی آهن پاره نیست.

شبکه ی «رادیو و تلویزیون ورشو» تا زمان نابودی دکل در سال ۱۹۹۱، از آن به عنوان فرستنده ی امواج رادیویی اش استفاده می کرد. امواج این دکل حتی می توانستند به اروپا، آفریقا و آتلانتیک آمریکای شمالی هم برسند.

تقریبا ۱۰ سال بعد ازتمتم شدن ساخت برج، به خاطر عوامل طبیعی از جمله وزش باد، برج دچار خرابی های مختلفی شده بود. در سال ۱۹۸۸ به خاطر تغییر شرایط اجتماعی کشور لهستان که در آن زمان حکومتی کمونیستی داشت، مسئولین برج تصمیم به تغییر رنگ آن گرفتند اما به خاطر این که رنگ کافی در اختیار نداشتند، تلاششان نیمه کاره ماند.

این فاجعه در هشتم اگوست سال ۱۹۹۱ در حین تعمیر یکی از گره های برج در بالاترین ارتفاع آن، اتفاق افتاد. بدین صورت که ابتدا دکل خم شد و سپس تقریبا از وسط نصف شد. اما هم ساختمان های اطراف و هیچ کس هم بر اثر سقوط آسیبی ندید. بعد از فروپاشی برج، دو نفر از مسئولین پروژه ی ساخت برج ورشو به دو سال زندان محکوم شدند.

کمپانی مالک برج تصمیم به بازسازی آن را گرفتند ولی با مقاومت مردم محلی روبرو شد. مردم که نگران امنیت محل زندگیشان بودند، شروع به تظاهرات کردند. بالاخره کمپانی پروژه ی بازسازی را لغو کرد.

 اثار مخروبه برج ورشو در حال حاضر هم همان جا باقی مانده اند و به آرامی در حال پوسیده شدن هستند. به جز خود برج ساختمان های اطراف آن تقریبا سالم باقی مانده اند اما در طول این سال ها کسی از آن ها استفاده نکرده است.

توکیو اسکای‌تری (به ژاپنی: 東京スカイツリー) نام بزرگترین برج مخابراتی جهان در ژاپن است. این برج در توکیو جای دارد. کار ساخت این برج از تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۰۸ شروع شد و در فوریه سال ۲۰۱۲ به اتمام رسیدو دومین برج بلند جهان در زمان اتمام ساختش بود.ارتفاع این برج فلزی با آنتن ۶۳۴ متر برآورد شده‌است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که راه اندازی این برج عظیم جهانی می تواند پیامدهای بسیار مثبتی در جهت توسعه صنعت گردشگری ژاپن به همراه داشته باشد.

خانم ساییکو ماسودا رئیس روابط عمومی برج اسکای تری ،ایمنی در برابر زلزله را مهمترین ویژگی برج در کنار بلندی ان برشمرده به طوری که به گفته وی اسکای تری تا دو برابر قدرتمند ترین زلزله قابل تصور که ۹ریشتر عنوان شده قابلیت مقاومت دارد و اگرچه زلزله ای با این توان قابل تصور نیست اما برج اسکای تری تا تکان حدود ۲۰ ریشتر مقاوم است.

برج توکیو اسکای تری، بلندترین برج ژاپن بوده و دو تراس بسیار مرتفع دارد که نماهایی بی‌نظیر از شهر را به بازدیدکنندگان هدیه می‌کنند. شاید بتوان برجسته‌ترین قسمت برج توکیو اسکای را دو تراس‌ تماشای شهر آن دانست که نماهایی شگفت انگیز از بالای شهر توکیو را به نمایش می‌گذارند.

تراس «تِمبو» یا همان تراس پایینی برج، با ارتفاع ۳۵۰ متر از سه طبقه با نمایی ۳۶۰ درجه تشکیل شده ،که طبقه سوم پنجره‌هایی بلند و بزرگ داردو بهترین مناظر تمام نمای شهر را می‌توان از آن‌ها تماشا کرد. در طبقه میانی برج یک سوغاتی فروشی، رستوران «موساشی اسکای» با غذاهای فرانسوی-ژاپنی قرار دارند و در طبقه زیرین نیز یک کافه و پنل‌هایی شیشه‌ای روی زمین برای تماشای پایین برج دیده می‌شوند. یک آسانسور، تراس تمبو را به گالری تمبو برج وصل می‌کند. گالری تمبو از یک رمپ مارپیچ که دور برج پیچیده و بالا می‌رودتشکیل شده. روش ساخت آن از استیل و شیشه به گونه‌ای است که بازدیدکنندگان می‌توانند به پایین نگاه کرده و از ارتفاع برج و مناظر منطقه «کانتو» در دور دست لذت ببرند.

همچنین این دو تراس پوشیده، در میان برخی از بلندترین‌های جهان نیز نامشان به چشم می‌خورد.

در بالای این رمپ مارپیچ یک تراس تماشای شهر دیگر با پنجره‌های بلند و مناظر شگفت انگیز که ارتفاع این طبقه به طور دقیق ۴۵۱.۲ متر بوده و بلندترین نقطه در میان تراس‌های دیگر است وجود دارد. بازدید از توکیو اسکای تری از طبقه چهارم، جایی که بلیط تراس اول فروخته می‌شود شروع خواهد شد. بازدیدکنندگان با یک آسانسور سواری روان و آرام به طبقه بالای اولین تراس رسیده و در آنجا نیز می‌توانند بلیط تراس دوم را خریداری کنند. سال‌ها قبل از بازگشایی برج توکیو در می سال ۲۰۱۲ این سازه عظیم سوژه محبوبی برای عکاسی بود.

برج مخابراطی درخت آسمان توکیو یا «توکیو اسکای تری»جز یکی از بناهای مهم شهر توکیو است. این سازه محور شهرک توکیو اسکای تری و در نزدیکی «آساکوسا»قرار دارد.  در پایین این برج عظیم یک مرکز خرید و آکواریوم نیز وجود دارد.

نکات جالب درباره برج توکیو اسکای تری

 • برج توکیو اسکای تری بلندترین سازه ژاپن و بعد از برج خلیفه دومین سازه بلند جهان به شمار می‌رود.
 • این سازه مرتفع توسط معماری ژاپنی به نام «نیکن سِکِی» طراحی شد.
 • در طراحی برج آمیزه‌ای از زیبایی سنتی ژاپن و عصاره نئوفوتوریستیک با هم ادغام شده‌اند.
 • ساخت این برج در جولای سال ۲۰۰۸ آغاز شد.
 • هزینه ساخت توکیو اسکای تری چیزی حدود ۸۰۶ میلیون دلار گزارش شده بود.
 • رنگ بدنه برج به نام «سفید اسکای تری» شهرت داشته و بر اساس سفید-آبی سنتی ژاپن به نام «اِجیرو» ساخته شده است.
 • تراس پایینی گنجایش ۲۰۰۰ نفر را داشته و با پنجره‌هایی بلند، یک رستوران، کافه و چند مغازه آماده پذیرایی از گردشگران است.
 • تراس بالایی ۹۰۰ نفر گنجایش داشته و به خاطر اسکای واک شیشه‌ای جالب توجهش شهرت دارد.
 • پلکان خروج اضطراری توکیو اسکای تری ۲۵۲۳ پله دارد.

کی‌وی‌ال‌وای-تی‌وی ماست (انگلیسی: KVLY-TV mast) برج مخابراتی به ارتفاع ۶۲۸٫۸ متر، است، که در شهر بلانچارد، داکوتای شمالی در ایالات متحده آمریکا مستقر می‌باشد. پروژه ساخت این برج در سال ۱۹۶۳ تکمیل و افتتاح گردید.

این برج رادیویی با ارتفاع بالا، بلندترین ساختار در نیمکره غربی است و قبلا جز بلندترین برج ها در جهان بوده است.

پس از اتمام آن در سال ۱۹۶۳، این دایره رادیوی آسمان بالا، بلندترین برج و ساختار جهان بود، تا قبل زمانی که توسط رادیوی ماست ورشو در حدود یک دهه بعد ،از آن عبور کرد. هنگامی که دکل ورشو به طور غیرمنتظرهای در سال ۱۹۹۱ سقوط کرد، دکل KVLY-TV نام خود را به دست آورد، اما تا قبل برج خلیفه، آسمان خراش در دبی.

این برج با۲,۰۶۰ فوت (۶۲۸ متر)،  پنجمین ساختار مرتفع جهان است که کوتاهتر از ۳ فوت (۱ متر) از انفجار KVLY-TV است که در ۵ کیلومتری شمال شرقی قرار دارد.

 

 

این سازه ،بلندترین برج در جهان در سال ۱۹۷۴ توسط دیمان رادیوی ورشو بود، که در سال ۱۹۹۱ سقوط کرد و مجددا KVLY-TV را به عنوان بلندترین سازه در جهان تا زمانی که Burj Khalifa از آن در سال ۲۰۰۸ بیش از آن بود عبور داد. چهارمین سازنده ترین در جهان (از زمان ساخت Skytree توکیو و برج شانگهای)، بلندترین ساختار در نیمکره غربی و بلندترین ماهواره پخش در جهان، باقی مانده است.

این بلبرینگ که در سال ۱۹۶۶ تکمیل شده، سقوط کرده و دو بار بازسازی شده است: یک بار در سال ۱۹۶۸، زمانی که یک هلیکوپتر دریایی وارد آن شد، تمام چهار فروند و در سال ۱۹۹۷ در یک طوفان یخ با سرعت باد ۷۰ مایل در ساعت کشته شد.

برج ابراج البیت (عربستان سعودی) ، ۶۰۱متر

ابراج البیت مجموعه‌ای از هفت برج در مکه، عربستان سعودی است که سازندگان ساختمان گروه سعودی بن لادن (متعلق به خانواده اسامه بن لادن)و معمار آن شرکت دارالهندسه است. این مجموعه که در مجاورت مسجدالحرام ساخته و در سال ۲۰۱۲ بازگشایی شد.

این هتل با ۶۰۱ متر ارتفاع، بلندترین برج عربستان سعودی، و از نظر حجم (با ۱۵۰۰۰۰۰ مترمربع مساحت) بزرگترین ساختمان جهان است.هزینه برای ساخت این سازه ۱۵ میلیارد دلار آمریکا باشد. هتل برج قابلیت  ۱۰۰۰۰۰ مهمان را دارد.چهار مرکز خرید و تفریح، پارکینگ با ظرفیت بیش از هزار خودرو، سالن کنفرانس با ظرفیت ۱۵۰۰ نفر، مسجدی با ظرفیت ۳۵۰۰ نمازگزار، چندین هتل ۵ ستاره، دو باند ویژه فرود هلیکوپتر و … از دیگر بخشهای این مجموعه عظیم هستند.

ساعتی با قطر ۴۳ متر در برج ابراج البیت، بزرگترین ساعت دنیاست که مهندسان آلمانی و سوئیسی آن را طراحی کردند .که به گفته مسئولان سعودی هدف از نصب چنین ساعتی در مکه این است که یک و نیم میلیارد مسلمان جهان از این پس به جای استفاده از زمان به وقت گرینویچ یا همان GMT از زمان اسلامی یا Islamic Mean Time) IMT) استفاده کنند.

برج کانتون (چین) ، ۶۰۰متر

 • برج کانتون  ، یک برج مشاهیر چند منظوره ۶۰۴ متر (۱۹۸۲ فوت) در منطقه Haizhu از شهر گوانگژو (که به لحاظ تاریخی به عنوان کانتون شناخته می شود).

 •  این برج در سال ۲۰۰۹ در در گوانگدونگ، چین به پایان رسید و در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۰ برای بازی های آسیایی ۲۰۱۰ به اجرا در آمد. این برج عنوان بلندترین برج در جهان را برگزید، جایگزین برج سی ان، قبل از عبور  اسکای تری توکیو شد، و در حال حاضر دومین بلندترین برج و چهارمین سازه ی بلندپروازانه در جهان است.

برخی از ویژگی های مهم برج

دارای بلندترین برج تلویزیونی در آسیا (۶۰۰ متر)، حدود ۴۵۰ متر خود برج و ۱۵۰ متر دکل هوایی آن

دارای طولانی‌ترین پلکان عمودی و چرخشی دنیا با ارتفاع بیشتر از ۱۶۰ متر شامل ۱۰۰۰ پله

دارای بلندترین رستوران گردان (۴۲۴ متری سطح زمین) که می‌تواند ۴۰۰ مهمان را با غذاهای محلی گوانجو و غذاهای خارجی پذیرایی کند

دارای بلندترین سینمای ۴ بعدی در دنیا

دارای بلندترین سکوی تماشای منظره در هوای آزاد (۴۵۰ متر از سطح زمین) با مساحت ۵۴ در ۴۰ متر

دارای بلندترین چرخ و فلک افقی دنیا که نمایی همه جانبه از گوانجو می باشد.

برج CN (کانادا)، ۵۵۳متر

برج سی ان تورنتو با ۵۵۳ متر (۱،۸۱۵ فوت)ارتفاع از برجسته ترین  ساختار آزاد در جهان تا زمان اتمام برج خلیفه در سال ۲۰۱۰ بود. امروز، یکی از محبوب ترین جاذبه های تورنتو برای گردشگران و مردم محلی است.

برج سی ان تورنتو بلندترین برج مخابراتی جهان است که در شهر تورنتو، یکی ازمهمترین شهرهای کانادا واقع شده است.که این برج ،به عنوان راهنما برای قایق هایی است که بر روی دریاچه آنتاریو تردد می کنند.ساخت این برج از سال ۱۹۷۳ آغاز شد ودر مجموع ۴۰ ماه به طول انجامید.

در این برج ۴ آسانسور سریع السیر با توانایی جابجایی ۱۲۰۰ مسافر در ساعت و با سرعت متوسط m/min 360 (متر در دقیقه ) پیش بینی شده است. که این ۴ آسانسوراز طبقه همکف تا تأسیســــــات رأس برج امتداد یافته و آسانسور دیگری ازتأسیسات رأس برج تا عرشه فضایی امتداد می یابد.این آسانسوردر فضای یک داکت تردد کرده و همانند ۴ آسانسور دیگرقابل مشاهده نیست.

برج سی ان تورنتوخصوصی است و توسط یک شرکت خصوصی نیز اداره می شود. این برج طی زمان بهره برداری خود توانسته مورد توجه توریست ها و صنــایع ارتباطی قرار گیرد.

برج اوستانکینو(روسیه)، ۵۴۰٫۱متر

استاتینکو یک برج رادیو تلویزیونی و رادیویی در مسکو، روسیه است که توسط نیکولای نیکیتین طراحی شده که ساخت و ساز آن در سال ۱۹۶۳ آغاز و در سال ۱۹۶۷ تکمیل شد.

۵۴۰.۱ متر (۱۷۷۲ فوت) طول دارد. در حال حاضر بلندترین ساختار آزاد در اروپا است. این برج اولین ساختار آزاد بود که از ارتفاع ۵۰۰ متر (۱۶۰۰ فوت) عبور کند. استانکینو به خاطر ۵۰ سالگرد انقلاب اکتبر ساخته شد. این نام بعد از منطقه استانکینو مسکو که در آن واقع شده است نامگذاری شده است.

در بالای این برج رصدخانه‌ای وجود دارد که در زیر آن سه اتاق غذاخوری و یک رستوران بسیار مجلل بنا شده است که غذاهای اروپایی و خوراک‌های سنتی روسی در آن سرو می‌شود.

این برج در ۲۷ اوت ۲۰۰۰ آتش گرفت و چهار نفر را کشت.همچنین سیگنال های تلویزیونی و رادیویی در اطراف مسکو مختل شد.شکست سیستم های سرکوب آتش باعث شد که آتش بیشترین بخش داخلی برج را نابود کند.

این برج تا قبل از ساخت برج سی ان رکورد را برای هشت سال نگه داشت اما  برج خلیفه از هر دو آن ها در سال ۲۰۰۷ پیشی گرفت. برج استاتینکو در طول بیش از ۵۰ سال، بلندترین ساختمان در اروپا باقی مانده است.

تایپه۱۰۱، (تایوان)، ۵۰۸متر

«تایپه ۱۰۱» نام برج ۱۰۶ طبقه‌ای که با ۵۰۸ متر ارتفاع به‌عنوان بلندترین برج مسکونی جهان (که تا پایان دوره برج خلیفه در دبی در سال ۲۰۱۰ به همان اندازه باقی مانده است.) در منطقه‌ای زلزله‌ خیز ساخته شده تا میزان مقاومتش را به نمایش بگذارد و در کتاب رکوردهای جهان – گینس – در زمان خود  ثبت شده است.
یکی از بلندترین برج های جهان و آسانسور سریع السیرش (با سرعت ۶۰.۶ کیلومتر در ساعت و حمل مسافر از ۵ تا ۸۹ طبقه در ۳۷ ثانیه )، برخی از بزرگترین مراکز خرید و رستوران های آسیا و … در این شهر قرار گرفته اند.

تایپه ۱۰۱ به نشانه شروع یک قرن جدید (۱۰۰+۱) و تمامی سال های نو آینده (۱ ژانویه = ۰۱-۱ ) و حتی یک عدد بالا تر از ۱۰۰ (که نشانه سنتی کمال است) میباشد.

از آنجایی که در فرهنگ چینی عدد ۸ نشانه شانس و اقبال خوب – سعادت و فراوانی است این برج دارای ۸ قسمت است که هر کدام از این قسمتها نیز دارای ۸ طبقه هستند.

شکل این برج به نوعی طراحی شده که بیانگر معبدهای قدیمی(pagoda-style) ساخته شده از چوب چینی و ژاپنی باشد که دارای سقفهای شیروانی چند طبقه بودند.  ساختمانهایی که زمین را به آسمان متصل میکردند.تایپه ۱۰۱ همانند ساختمانهای مجاورش تاثیر اصول فنگ شویی ( feng shui ) را در خود نشان میدهد. یک مثال برای این موضوع آبنمای ساخته شده در بیرون برج است. در بالای این آبنما یک کره وجود دارد که به سمت برج میچرخد.

مرکز مالی جهانی شانگهای (چین) ، ۴۹۲متر

مرکز مالی جهانی شانگهای (SWFC؛ چینی: 上海 环球 金融 中心) یک آسمانخراش فوق العاده واقع در منطقه پودونگ شانگهای است.معماران این برج ۱۰۱ طبقه، شرکت آمریکایی کون پدرسون فاکس هستند.

فرم اصلی طرح ساختمان مرکز مالی جهانی شانگهای، یک مکعب است که به وسیله قوسهایی که به برافراشتگی ساختمان تأکید می‌کنند، قطع ‌میشود.اما شاخص‌ترین عنصر طرح که باعث تقویت هندسه اصلی ساختمان می‌شود و تحسین بسیاری از معماران را برانگیخته است.

این فضای خالی که گردشگران میتوانند در آن قدم بزنند، با افزایش ارتفاع ساختمان عریض تر شده و در انتهای برج با یک پل که دو طرف ساختمان را به هم وصل می‌کند، بسته می‌شود.

این یک آسمان خراش مخلوط است که شامل دفاتر، هتل ها، اتاق های کنفرانس، عرشه های مشاهده و مراکز خرید در طبقه است. پارک هیت شانگهای جزء هتل برج است که شامل ۱۷۴ اتاق و سوئیت است که از ۷۹ تا ۹۳ طبقه را اشغال می کند که در هنگام اتمام آن، بالاترین هتل در جهان بود. این در حال حاضر سومین هتل در جهان پس از ریتز کارلتون، هنگ کنگ است که طبقه ۱۰۲ تا ۱۱۸ مرکز تجارت بین المللی را شامل می شود.هدف از طراحی فضای خالی بالای برج کاهش فشار باد بر روی برج می‌باشد.

در ۴ سپتامبر سال ۲۰۰۷ زمانی که  ساخت این آسمان خراش۴۹۲ متری به پایان رسید، در مقام دوم بلندترین برج های جهان ایستاد.در حال حاضر مرکز مالی جهانی شانگهای بعد از برج شانگهای که قبلا بلند ترین برج ، بلندترین برج کشور چینو از جاذبه های توریستی شانگهای است.

مرکز تجارت بین المللی (هنگ کونگ) ، ۴۸۴متر

مرکز تجارت بین المللی (اختصار ICC) یک آسمانخراشی تجاری۴۸۴ متر (۱،۵۸۸ فوت) است که دارای ۱۰۸ طبقه بالای زمین و ۴ زیر زمین است. با توجه به شیوع tetraphobia در هنگ کنگ، طبقه هایی که شامل شماره “۴” (۴، ۱۴، ۲۴ و غیره) بودند حذف شدند. بنابراین، به عنوان یک ساختمان ۱۱۸ طبقه به فروش می رسد.

این مرکز در بین سالهای۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰  در غرب کوولون، هنگ کنگ ساخته شده که البته در سال ۲۰۰۹به علت یک تصادف شفت آسانسور, مدتی ساخت این پروژه متوقف شد. این ساختمان چهارمین بلندترین برج در جهان (سومین آسیا) بود که ساخت آن در سال ۲۰۱۰ تکمیل شد. در حال حاضر، یکی از بلندترین برج های جهان با ارتفاع، پنجمین ساختمان بلند جهان در تعداد طبقات است.

در زیرزمین آن، مرکز خرید Elements است که در اکتبر ۲۰۰۷ افتتاح شد.هتل پنج ستاره The Ritz-Carlton، هنگ کنگ، طبقه ۱۰۲ تا ۱۱۸ را تشکیل می دهد. بالاترین استخر و نوار (OZONE) جهان در بالای طبقه ۱۱۸ قرار دارد.این ساختمان همچنین شامل یک عرشه مشاهده در طبقه ۱۰۰ به نام Sky100 است که در آوریل ۲۰۱۱ به عموم مردم باز می گردد. طبقه ۱۰۱ در تعدادی از رستوران های پنج ستاره اجاره شده است.

برج ویلیس (آمریکا)، ۴۴۳متر

برج ویلیس که پرطرفدار ترین آسمان خراش شیکاگو است ،حدود ۲۵ سال،  دومین ساختمان بلند در ایالات متحده آمریکا بود. همچنین جز بلندترین ساختمان های جهان با ارتفاع ۴۴۲ متر در مقام دوازدهم است.

این برج که قبلا به برج سیرز معروف بوده در سال ۱۹۷۳ میلادی و با معماری بروس گریام ساخته شده است.

در فوریه سال ۱۹۸۲، دو آنتن تلویزیونی که باعث شد  ارتفاع کل آن به ۵۲۰ متر افزایش یابد به این ساختمان اضافه شد، . بعد از آن در ۵ ژوئن سال ۲۰۰۰ یک آنتن غربی به ساختمان اضافه شد و ارتفاع کل  را به ۵۲۷ متر رساند.

اکنون برج ویلیس نماد شهر شیکاگو و یکی از بلندترین برج های جهان با ۱۱۰ طبقه و ۵۲۷ متر ارتفاع به شمار می رود.این برج اولین ساختمانی بود که در آن از ساختار های لوله ای استفاده شد و طراحی مهندس فضل الرحمان خان آنقدر خلاقانه بود که بعدا  آن را در ساخت بلندترین برج جهان، یعنی برج خلیفه نیز به کار گرفتند.برخی از محققین ادعا می‌کنند برج‌های مدرن در هنگام وقوع زمین‌لرزه جز امن‌ترین مکان‌ها هستند.

طراحی برج از یک آگهی تبلیغاتی سیگار الهام گرفته شده که کانسپت و ایده ی آن با بیرون کشیدن نه سیگار از یک بسته ی سیگار است، که برای نشان دادن آن از ۹ لوله با ارتفاع های مختلف،استفاده کرده است.

طبق خبرهای مربوطه قرار است برج معروف شیکاگو به یک مزرعه عمودی پنلهای خورشیدی تبدیل شود. این طرح با نصب شیشه هایی که پنل خورشیدی نیز هستند اجرا میشود. در مرحله اول قرار است این طرح فقط در نمای جنوبی طبقه ۵۶ام اجرا شود واگر موفقیت آمیز بود در دیگر طبقات نیز اجرا شود. این پنلهای نه تنها باعث کاهش نور طبیعی روز نشده وبلکه برای منظره مشکلی ایجاد نمیکنددر واقع این پنلها با یک منشور, پرتوهای نور مزاحم را به انرژی الکتریکی تبدیل میکنند و پرتوهای نور مفید را بدون تغییر عبور میدهند.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *