خانه قاجاریه زینت الملوک

خانه قاجاریه زینت الملوک

خانه زینت‌الملک یا زینت‌الملوک یکی از آثار به جای مانده ازخانه های دوره قاجار است که ساخت آن در حدود سال ۱۲۹۰ ه‍.ق توسط علی محمد خان قوام الملک دوم آغاز و در سال ۱۳۰۲ ه‍.ق به اتمام رسیده‌است. سقف بیشتر اتاق‌های این خانه چوبی است که با نقاشی تصاویر گوناگونی از حیوانات، پرندگان و گل و بوته آراسته شده‌است.

در زیرزمین این خانه موزه مشاهیر فارس همراه با مجسمه‌های مشاهیر فارس برپا شده است.

در ضلع غربی نارنجستان عوام  عمارتی زیبا قرار دارد که به دلیل سکونت خانم زینت الملک ، دختر قوام‌الملک چهارم، به این نام معروف است. این عمارت که به فاصلهٔ یک کوچه با خانه قوام قرار دارد و به وسیلهٔ یک راه زیرزمینی با آن در ارتباط است، در حقیقت اندرونی خانهٔ قوام و محل رفت‌وآمد محارم بود. در ورودی خانه زینت‌الملک معرق‌کاری شده‌است و با عبور از هشتی، یک راهرو با زاویه شمال شرقی به حیاط راه می‌یابد. در حیاط علاوه بر ازاره‌های سنگی حجاری شده و مشبک، دو باغچه زیبا و حوض بزرگ و کوچک مشاهده می‌شود.

کاشی‌کاری هفت رنگ هلالی که در پیشانی ساختمان جا گرفته از زیبایی خاص برخوردار است و تصاویر خورشید، دو فرشته، دو شیر شمشیر به دست همراه با آیه نصرمن‌الله و فتح‌قریب به چشم می‌خورد. به جز ایوان بدون سقف در شرق حیاط، در اطراف حیاط ۲۰ اتاق وجود دارد که به یکدیگر راه دارند. ساختمان غربی بنا دارای تالار شاه‌نشین آینه‌کاری و گچ‌بری با تصاویر اروپایی است. این ساختمان در سه ضلع دارای زیرزمین بسیار وسیع و گسترده‌ای است که امروزه از آن به عنوان نگار استفاده می‌شود. در این موزه تمامی شخصیت های  برجستهٔ شیراز  به صورت مجسمه  برای بازدید مردم درآمده‌اند.

گروه مرمتگران شاخه از موسسه معماری نخل سبز می باشد ،که به انجام پروژه های معماری داخلی و بازسازی و مرمت ساختمان ها می پردازد .
برای آشنایی بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید .

برای آشنایی بیشتر با دوره های آموزشگاه نخل سبز به لینک های زیر مراجعه کنید .