طراحی ویلا

طراحی ویلا

برای طراحی ویلا همچون دیگر پروژه های معماری ابتدا  اقلیم منطقه را بررسی ، عکسبرداری کرده و اطلاعاتی از مکان دقیق ساخت و درخواست های مشتری  تهیه میکنیم. بعد از مطالعه و بررسی برای ساخت ویلا طرح های اولیه معماری به مشتری نشان داده و سپس نقشه های اجرایی همراه با جزییات اجرا به مجری یا پیمانکاران ارائه میدهیم وبرآورد هزینه ومدت زمان اجرای پروژه و سپس نوع قرار داد اجرای ویلا را مورد بحث قرار میدهیم.

طراحی یک ویلای تفریحی به خصوص در اقلیم گرم هم به لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ اجرایی چون مقرون به صرفه تراست همیشه درخواست زیادی می شود.

طراحی ویلا:

نکاتی که در معماری ویلا باید توجه کرد :

۱. اقلیم منطقه

۲. جهت و شدت وزش باد

۳. زاویه تابش خورشید

۴. نوع بافت شهرسازی( بطور کلی ویلاها و خانه های اطراف)

۵. قوانین شهرداری جهت ساخت ویلا

۶. افرادی که قصد استفاده از ویلا را دارند.

سبک های مختلفی در طراحی ویلا وجود دارد: سبک ویلاهای ایتالیایی، ویلاهای مدرن و ویلاهای کارکرد گرا که هر کدام زیبایی های مخصوص به خود را دارند.

 یکی از عناصر خیلی مهم در طراحی ویلا بحث دکوراسیون داخلی ویلا می باشد که نقش بسیاری در زیبایی ویلا و راحتی افرادی استفاده کننده دارد.ویلاهای دوبلکس یا ویلاهای تریبلکس آزادی عمل بیشتری نسبت به ویلاهای کوچک در زمینه دکوراتیو دارند.

هزینه های طراحی ویلا:

 پروژه های مربوط به ویلا سازی از نظز هزینه:

الف :طراحی ویلا :هزینه طراحی ویلا بر اساس متراژ و سبک طراحی ویلا بر اساس متر مربع تعیین میشود
ب:طراحی محوطه ویلا :طراحی محوطه ویلا نیز بر اساس متر مربع و سبک و ساختار محوطه تعیین میشود.
ج:اجرای ویلا :بعداز تایید طراحی معماری وسازه آن متره برآورد اولیه هزینه ویلاسازی مشخص میشود
د:اجرای محوطه ویلا :بعداز تعیین نوع طراحی ،اقلیم ،نوع دسترسی ها و امکانات موجود و ناموجود همینوطر فصل کاری هزینه محوطه سازی توسط کارشناسان تعیین می شود.
.

۱- طراحی (معماری ،سازه،دکوراسیون) که معمولا به صورت متری محاسبه می شنود.

۲-هزینه طراحی محوطه سازی (معماری سبز)بصورت متری محاسبه میشود و در صورت پایین بودن متراژ قیمت بصورت کلی مشخص می شود.
۳-هزینه اجرای معماری و سازهبر اساس نقشه های بخش ۱ مشخص و متره و برآورد می شود.
۴-هزینه اجرای محوطهبر اساس نقشه های بخش ۲ متره برآورد و انجام می شود

نقش دکوراسیون داخلی در طراحی ویلا:

محیط زندگی به دلیل آنکه ساعات زیادی را در آن می گذرانیم، دارای اهمیت زیادی میباشد که کیفیت این فضا بر کیفیت زندگی وافراد درون آن نیز تاثیر میگذارد . هم میتواند سبب آرامش و دوری از شلوغی و هرج و مرج شهر  شود،  هم می تواند بر عکس استرس ها و فشارهای عصبی را افزایش دهد ، بنابراین دکوراسیون دتخلی نقش به سزایی همراه دارد.

اصول طراحی ورودی و راهرو در ویلا:

راهرو هاو در ورودی اولین جایی است که ساکنان خانه و میهمانان با آن مواجه میشوند بنابراین جز فضاهای مهم محسوب می شوند و طراحی خاص خود را دارند و باید حس دعوت کنندگی خوبی را با نورپردازی، فرم یا متریال های استفاده شده به وجود بیاورند.همچنین میتواند معرف ارزش های کل خانواده و ساکنان آن باشد .

طراحی فضای ورودی قبل از رسیدن به بنا از خارج ساختمان مـــــهم به نظر مـــی رسد . ورودی خانه باید ضمن تامین دسترسی مناسب به خانه , فضای داخلی خانه را از فضای عمومــــــــی جدا نماید و امکانات مربوط به ورود , تعویض لباس , در آوردن کفش , امکان استقبال و مشایعت را تامین کند . زیبا و راحت باشد , فـــــاقد فضــــاهای بلا استفاده بوده و در شرایط اقلیمی نامطلوب مانع نفوذ سرما , گرما و گرد وخاک شود . ورودی باید دسترســـــــی ساده به نشیمن , پذیرایی , پله های طبقات و آشپزخانه داشته باشد .

عرصه:

به تعدادی از فضاها و عملکردهای سازگار که با هم وابستگی معمــاری داشته و در بخش مشخصی از نقشه طرح ما مکان یابی گردند را عرصه گوییم .

 • عرصه خصوصی عبارتند از : اتاق خواب – حمام – اتاق کار – اتاق مطالعه
 • عرصه خانوادگی عبارتند از : غذا خوری – آشپزخانه – هال – نشیمن
 • عرصه پذیرایی عبارتند از : پذیرایی – نهارخوری
 • عرصه خدماتی عبارتند از : پارکینگ – موتورخانه – انبار
 • عرصه فضای باز عبارتند از : باربیکیو” از مهمترین قسمتهای ساختمــــان مــــی باشد . فضــــایی است غیــــر رسمی و در صورت امکان بایــد در بهترین و مهمترین موقعیت طراحی مکان یابی شود . عرصه خانوادگی : شامل فضای نشیمن و آشپزخانه میـباشد و در خانـــــه های بزرگتر , صبحــانه خوری نیز به ایـن مجموعه اضــافه میشود . این عرصه رو به آفتاب و فضای حیاط میباشد . در صــورت امکـــــان دسترسی مستقیم به حیاط و بالــکن طراحی میشود .”]

عرصه خصوصی :
از مهمترین قسمتهای ساختمــــان مــــی باشد . فضــــایی است غیــــر رسمی و در صورت امکان بایــد در بهترین و مهمترین موقعیت طراحی مکان یابی شود .
عرصه خانوادگی :
شامل فضای نشیمن و آشپزخانه میـباشد و در خانـــــه های بزرگتر , صبحــانه خوری نیز به ایـن مجموعه اضــافه میشود . این عرصه رو به آفتاب و فضای حیاط میباشد . در صــورت امکـــــان دسترسی مستقیم به حیاط و بالــکن طراحی میشود .

عرصه های زندگی خصوصی و فردی :

برای داشتن یک زندگی متعادل لازم است در طراحی ویلا بین زندگی جمعی و خصوصی نوعی تعادل به وجود بیاوریم .زیراهمانطور که  ما  به هم نشینی با  خانواده نیاز داریم به همان اندازه نیز به محیط خلوت ( با خود بودن , تفکر و عبادت ) و استراحت نیاز داریم . کودکان و نوجوانان نیز فضایی برای انجام تکالیف مدرسه دارند . ( اتــــــاق فرزند )
محل استقرار عرصه های خصوصی و فردی :

اصول طراحی اتاق خواب در ویلا 

عرصه خواب شامل اتاق خواب بچه , اتاق خواب والدین , کتابخانه و گاهی هم اتاق خواب میهمان می باشد . ایــــن قسمت از بنا جزو خصوصی ترین و آرام ترین بخش خانه , ضمن نزدیکی به فضـــــــای خانوادگی مانند نشیمن و آشپزخانه ,معمولا به طور مستقل و دور از پذیرایی میهمان طراحی می شود .
این بخش باید دور از صدای مزاحم طراحی گردد و به حمام و سرویس , دسترســــــــی نزدیک داشته باشد . همچنین بهتر است اتاق خواب علاوه بر  آفتاب گیر بودن  دید و منظر خوبی داشته باشد وبه بالکن و حیاط دسترسی داشته باشد و دارای تهویه مناسب باشد .نور پردازی و رنگ ملایم در این فضا میتواند محیط آرامش بخشی را ایجاد کند.
درویلاهای دوبلکس معمولا اتاق خواب در طبقه  بالا  طراحی می شود .

بهتر است اتاق خواب اصلی از اتاق خواب های دیــــــــگر استقلال نسبی داشته باشد به همین علت در بعضی طرح ها اتاق خواب اصلی در طبقه همکف و اتاق خواب هـــــای دیگر در طبقه بالا طراحی میشوند . در صورتی که برای میهمان اتاق خواب مستقلی در نظر گرفته شود باید آن را در طبقه همکف در نزدیکی ورودی و فضای زندگی خانوادگی طراحی شود تا بــــــرای میهمان  یک اتاق دنج برای مطالعه و انجام کارهای روزانه باشد.
در طراحی ویلا اندازه اتاق های خواب بستگی به تعداد افراد استفاده کننده , نوع فعالیت , مبلمــــــــان و لوازم مورد نیاز معمولا از ۱۲ الی ۲۰ متر مربع تغییر می کند . بهتر است تخت خواب در موقعیتی پیش بینـــــی شود که مستقیما در مقابل در ورودی اتاق و در معرض دید و یا چسبیده به پنجره ی اتاق نباشد و در عین حال از دیــد و منظر خوبی برخوردار باشد .
تخت خواب , کمد و میز, از جمله لوازم ضروری اتاق خواب است .

حوزه بندی از عمومی به خصوصی :

اندازه و ابعاد :

۱- اتاق خواب والدین ( ۵ × ۳/۵۰ )
۲- اتاق خواب بچه ها ( ۴×۳/۵ )
۳- اتاق خواب مستخدم ( ۴/۵ × ۴)
۴- حمام ( ۲/۵ × ۲/۵ یا ۲/۵ × ۲)
۵- توالت ( ۱/۵ × ۱/۵ یا ۱×۱/۵)
۶- آشپزخانه ( ۴/۵ × ۳/۵ یا ۳/۵ × ۲/۵ )
۷- در ورودی ساختمان ( ۲/۰٫۸۰ × ۱/۲ )
۸- در ورودی اتاق خواب ( ۲× ۱ یا ۲/۰٫۲ × ۵ ۱/۱ )
۹- در ورودی حمام و توالت ( ۲×۱ یا ۲۰ × ۹۰/۰ )

جدول ابعاد نسبی فضاها

1

OKB cm

اتاق خواب ۸۰ تا ۷۰
اتاق خواب مهمان ۸۰ تا ۷۰
آشپزخانه ۱۲۰ تا ۸۰
توالت و حمام ۲۰۰ تا ۱۸۰

اتاق خواب والدین :

اتاق خواب اصلی میتواند شامل ۵ حوضه ی خواب , محل نشیمــــن , کمــــــــدهای لباس , حمام و رخت کن باشد .که در طراحی این اتاق باید به توازن اندازه هر قسمت و رابطه منطقی آنها توجـــه شود . در صورت وسیع بودن اتاق خواب می توان به استفاده از نحوه چیدمان مبلمان بخش خواب و نشیمن را از هـــــم جدا کرد .اتاق خواب اصلی  می تواند دارای یک سرویس بهداشتی کامل شامل : وان , دوش , حمــــــام , توالـــــت و یـا دارای یک رختکن باشد . در ویلا های کوچک برای اتاق های خواب یک سرویس مشترک استفاده می شود .

اتاق خواب فرزندان :

می تواند به عنوان یک مجموعه واحد و مرتبط شامل اتاق های خواب و حمـــــام و توالت در نــــظر گرفتــه شود . نحوه ی جانمایی کمدها در بدنه ی دیوار متصل به حمام مانع انتقال صدای حمـام به اتاق می شود . وجود دو پنجره در بدنه های مختلف می تواند  تهویه ی اتاق کمک کند . هر اتاق شامل کمد لباس , میز مــطالعه و تخت خواب می باشد و مساحت اتاق فرزندان بین ۱۲ الی ۱۵ متر مربع متفاوت است .

اتاق مطـــالعه :

در ویلاهای کوچک از اتـــاق های خواب و نشیــــمن به عنوان اتاق مطالعه استفاده می شود , در طراحی ویلا  های بزرگتر می توان فضایی را به عنوان کتابخانه اختصاص داد گاهی هم این فضا می تواند با اتاق کار پـــدریا مـــادر ادغام شود . این فضا می تواند در نزدیکی ورودی و نشیمن قرار گیرد .

اصول طراحی آشپزخانه ویلا:

آشپزخانه :

یـــــکی از بخش های عملکردی در طراحی ویلا آشپزخانه می بــاشد و بـــا توجه به تنوع فعالیتها , وجود لوازم وتجهیزات مدرن , ضرورت استــــفاده از سیستــم های تاسیساتی برای آبرســــانی , دفع فاضلاب , روشنایی , تهویـــه , لزوم توجه به بهداشت ونظافت در آن و ……. طراحی این فضا را حساس تر میکند .

دسترسی آشپزخانه :
طراحی ویلا باید به گونه ای باشد تا آشپزخانه به فضــــای بیــرونی و گاراژ دسترسی راحتی داشته باشد و با بالکن یا پاسیو مرتبط باشد . فضای آشپزخانه باید امکان استفاده از نــــــور و تهویه طبیعی را داشته باشـــد.

ارتباط فضــای نشیمن با آشپزخانه :
در ویلاهایی که فضــــای مستقـل برای پــــذیرایی از میهمان است بهتر است آشپزخانه را به نحوی طراحی کرد که امکان دید از فضای آشپزخانه به نشیمن وجود داشته باشد .
اما در ویلاهای کوچکتر که از یک فضا برای نشیمن و پذیرایی استفاده مـــی شود , فضــــــای آشپزخانه باید استقرار بیشتری داشته باشـــد و مــحل پخت و پز و شست و شو باید از میهمان قابل رویت نبــــاشد . باید دقت نمود سر وصدای پخت و پز , شست و شو و بوی غذا مشکلی را برای فضای هم جوار به وجود نیـاورد .

محل استقرار یخچال بعد از شینگ ظـــــرفشویی ضروری است . پیش بینی میز کار به طول حداقـــل ۹۰ سانتیمتر میز کار در کنار یخچال از سمتی که در یخچال باز می شود برای پر و خالی کردن یخچال مفید است .

برای داشتن آشپزخانه مدرن از رنگ های خنثی مانند سفید وخاکستری استفاده شود بهتر است و تا حد ممکن فضا را خالی از تجملات و خلوت نگه دارید همچنین استفاده ازیک اپن جزیره  که از دو طرف راه ورودی داردو رفت و آمد را آسان تر میکند و همچنین فضا را جذابتر میکند.

اصول طراحی سالن غذاخوری در ویلا

سعی کنید فضای ناهار خوری متناسب با تم فضای نشیمن باشد و برای جدا سازی آن از یک رنگ یه متریال متفاوت تری استفاده کنید.

علاوه بر حفظ نور های مخفی استفاده از لوستر های متناسب با مبلمان هم میتواند ویلای شمارو زیباتر کند.

عرصه پذیرایی و مراسم :

فضاهای عمومی خانه شامل پذیرایی , غذاخوری و ورودی وسیله ارتباط بیــــن اعضـــای خانواده , افراد فامیـــل , دوستان و همسایگان میباشد .به علاوه این فضاها محل برگزاری جشن ها و مــــراســم ها مـــــی باشد . نـحوه ی دسترسی و ورود به این فضا بخش مهمی از طرح را تشکیل می دهد .

اصول طراحی نشیمن ویلا

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین فضاها در ویلا قسمت نشیمن است که باید بیشتر به آن توجه شود.

معمولا این قسمت مستقـــل از فضای پذیرایی  طراحی میشود و حالتی خصوصی دارد . باید رو به آفتــــاب باشد و ارتباط راحتـــی با بالکن و حیاط داشته باشد و بایـــدطوری طراحی شود که فعالیتهای مختلفی همچون ؛ صحبت کردن – نشستن – تماشای تلویزیون – بازی بچـــه ها و مطــالعه جزئی در این فضا امکانپذیر و از وسعت خوبی برخوردار باشد .
انـــدازه ایــن فضـــا با توجه به نوع فعالیت ها و ابعاد مبلمـــان و لوازم مورد استفــاده مشخص می شود . ابــعاد آن بین ۱۵ الی ۲۵ متر متغییر است .
باید با ورودی آشپزخانـــه , غذاخـــوری و بالکن ارتبـــاط نزدیک داشته باشد وعلاوه بر ارتباط با اتاق خواب مستقل ازاتــاق خواب طراحی می شود . همچنین از نـور و چشم انداز مناسبی برخوردار باشد . برای این فضا طرح های مختلف را با توجه به نحوه چیدمان مبلمان متصور هستیم .

میتوان برای روشن تر شدن این فضا از رنگ سفید استفاده کرد در این صورت می توان رنگ مبلمان، فرش، پرده ها و سایر وسایل راحت ترانتخاب کرد.

برای آنکه سبک ویلا بیشتر به سوی مدرن رود از نورهای مخفی و توکار بیشتر باید استفاده شود.

مصالح اجرایی ویلا:

برای انتخاب متریال در ساخت ویلا باید  به منطقه جغرافیایی که در آن ویلاقرار داده شده است دقت کرد مثلا در مناطق مرطوب از متریالی  که بتواند حس خشکی را القا نماید و در برابر رطوبت مقاوم باشد استفاده کرد. اگر ویلای در مناطق خشک و بیابانی قرار دارد باید از متریال مقاوم در برابر حرارت و آتش سوزی استفاده کرد.

محوطه سازی:

یکی دیگر از بخش های مهم در طراحی ویلا،محوطه سازی و باغ سازی آن می باشد که باید از انواع گونه های گیاهی و متریال مناسب هماهنگ با سبک معماری ویلا در اجرای محوطه، استفاده شود.
.

پارکینگ :

در طراحی ویلا محل پارکینگ با توجه به ابعاد زیر بنـا , شیب زمین , نوع طرح خانه و شبکه دسترسی سواره مشخص می شود . ابعاد متعارف برای جانمایی یک اتوموبیل ۲۵ متر مربع و فضای اشغال آن ۵ * ۳ میباشد و برای مانور به فضای ۲۵ متر مربع احتیاج داریم . پارکینگ ممکن است از ساختمان اصلی جدا و یا چسبیده به آن و یا در زیر زمین و یا زیر بنا طراحی شود .همچنین مسئله مهم دسترسی آسان از پارکینگ به داخل خانه مخصوصا به آشپزخانه و یا فضای ورودی است .

بسیاری از آسیبمندان بخصوص آنها که از صندلی چرخدار استفاده میکنند، نسبت به سایرین جهت پیاده و سوار شدن‌به ماشین، فضای بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل برای پارکینگ ویژه اتومبیل آسیبمندان‌، حداقل ۳٫۵۰متر در نظر گرفته شده است‌.

جهت قرار گرفتن فضای داخلی پلان مسکونی :

۱٫ فضاهای جنوبی ( خواب ـ غذاخوری ـ تراس ـ پذیرایی )
۲٫ فضاهای مشرقی ( حمام ـ سالن ورزشی )
۳٫ فضاهای مغرب ( پاسیو ـ کتاب خانه ـ هال ـ اتاق بازی )
۴٫ فضاهای شمال غربی ( راه پله ـ انباری )
۵٫ فضاهای شمال شرقی ( آشپزخانه ـ توالت ـ گاراژ ـ ورودی )
۶٫ فضاهای جنوب شرقی ( خواب ـ اتاق بیمار )
۷٫ فضاهای جنوب غربی ( راه پله ـ انباری ـ راهرو )
۸٫ درصد اتاق بایستی از شیشه پوشیده شده باشد .
۹٫ بهترین نور در ایوان جنوب بعد شمال و مشرق و بدترین نوع مغرب می باشد .

عوامل موثر در پلان جنوب

۱- تعیین فضاهای مورد نیاز برای پلان
۲- نورگیری مناسب و جهت های مختلف ساختمان
۳- جهت قرار گرفتن هر یک از فضاها در داخل ساختمان
۴- ابعاد هر یک از فضاهای داخلی ساختمان
۵- رابطه هر یک از فضاهای داخلی ساختمان با فضاهای داخلی دیگر همان ساختمان

بررسی همجواری فضاها با یکدیگر :

Share this post

Comments (9)

 • مهدی حاتمی Reply

  با سلام
  مقاله فوق در مورد طراحی ویلا
  بسیار عالی
  بسیار جذاب
  متشکرم

  آذر ۲۷, ۱۳۹۹ at ۹:۰۳ ب٫ظ
  • behnam_pah19 Reply

   ممنون از شما

   دی ۲۰, ۱۳۹۹ at ۳:۳۷ ب٫ظ
 • جعفریان Reply

  عالی بهترین توصیف است.

  دی ۸, ۱۳۹۹ at ۱:۲۳ ب٫ظ
 • سامان Reply

  نکات عالی

  دی ۱۹, ۱۳۹۹ at ۹:۴۸ ب٫ظ
  • behnam_pah19 Reply

   ممنون

   دی ۲۰, ۱۳۹۹ at ۳:۳۸ ب٫ظ
 • سامان Reply

  نکات عالی بیان شده

  دی ۱۹, ۱۳۹۹ at ۹:۴۹ ب٫ظ
 • مهران Reply

  بسیار عالی
  نکات خوبی بود مخصوصا اندازه هایی که برای اتاقها و… داده بودین
  تشکر

  دی ۲۰, ۱۳۹۹ at ۴:۰۶ ب٫ظ
  • behnam_pah19 Reply

   خواهش

   دی ۲۰, ۱۳۹۹ at ۶:۰۴ ب٫ظ
   • behnam_pah19 Reply

    پاسخ

    دی ۲۰, ۱۳۹۹ at ۶:۰۵ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *