طراحی ساختمان اداری تجاری طاها در اصفهان

معمار: شرکت مشاوره ماکان_پایدار
موقعیت پروژه: اصفهان، ایران
معمار: علی_مؤذنی، غزال اسدی
متراژ پروژه: ۲۵۰۰ متر مربع
سال طراحی: ۲۰۱۷

ساختمان اداری تجاری طاها با ۳۵۰ متر مربع متراژ در زمینی به ابعاد ۲۷ در ۱۳ متر طراحی شده است. این ساختمان ۱۰ طبقه شامل دو طبقه واحد های تجاری، ۲۰ واحد اداری در پنج طبقه و ۴ طبقه پارکینگ زیرزمینی می باشد. مجوعه اداری تجاری طاها نزدیک حرم امامزاده شیرین در مرکز شهر اصفهان واقع شده است. اصفهان با قدمت ۳۳۰۰ ساله خود یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان می باشد. به همین دلیل رویکردهای نسبتاً مشابهی برای طراحی این ساختمان در نظر گفته شده است.

مجاورت ساختمان با یک بنای تاریخی مذهبی باعث شد تا موتیف و آرایه های معماری اسلامی در مجموعه طاها به کار رود. خلق نیازهای کارفرما و رعایت استانداردهای معماری شهر اصفهان از عوامل مهم در طراحی و ساخت پروژه طاها بودند. از عوامل مهم در طراحی ساختمان ایجاد دهنه های مناسب برای نورگیری ساختمان بود تا نور مناسبی از کوچه و خیابان های مجاور به درون ساختمان نفوذ کند. پوشش نمای ساختمان توسط متریال بومی آجر به همراه رنگی مناسب باعث شده تا ساختمان همپوشانی مناسبی با معماری سنتی اصفهان داشته باشد.

با توجه به خیابان ۲۴ متری که در مجاورت ساختمان قرار گرفته، نمای ساختمان در ضلع پیاده رو (مقیاس فردی) و سواره رو (مقیاس شهری) طراحی شده است. به همین دلیل دو طبقه اول که شامل واحد های تجاری می باشد، برنامه متفاوتی برای طراحی و ارائه ساختمان را در نظر گرفته و نسبت به کل کالبد ساختمان متمایز می باشد.