معماری مراکشی

مراکش در شمال غربی آفریقا واقع شده است و یکی از سه کشوری است که ساحل طولانی با اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه دارد. مراکش اغلب مهد داستان های عاشقانه و فانتزی بوده است. این کشور ساکنانی از عرب، بربرها و بسیاری از مهاجران کشورهای اروپایی و صحرای جنوب آفریقا دارد. معماری داخلی که از مراکش سرچشمه می‌گیرد، بازتابنده‌ی این تنوع و سنت‌های تاریخی و فرهنگی غنی در این منطقه است که با کنده‌کاری‌های پیچیده، درگاه قوسی (آرک) و پارچه‌های رنگارنگ شخصیت می‌یابد. جای تعجب نیست که سبک دکوراسیون مراکشی به یکی از محبوب‌ترین سبک‌های معماری داخلی در سراسر جهان تبدیل شده است.

سبک مراکشی را می‌توان کاملا وابسته و الهام گرفته از سبک‌های عربی، مدیترانه‌ای و آفریقایی دانست. معماری مراکشی به شکوه، رمانتیک و فانتزی بودن شهرت دارد. بسیاری از مشخصه‌های طراحی داخلی مراکشی از معماری موری (Moorish architecture) سرچشمه گرفته است. معماری مور کاملا رایج بود و هم چنان نیز در میان مناطق عرب‌نشین در شمال آفریقا و هم چنین در جزیره‌ی ایبری دیده می‌شود.

خانه‌ای مراکشی، سازه‌ای چند وجهی با نمای گچی سفید است که معمولا دیواره‌های داخلی را به رنگ‌های بژ، صورتی و سفید تزئین می‌کنند.

معماری مراکش

وجود مرز آبی زیاد در مراکش، یکی از منابع الهام آن‌ها در معماری صدف‌های دریایی است که به خوبی می‌توان آن را به صورت یک المان معماری اصیل مراکشی در بخش‌های مختلف دکوراسیون داخلی مشاهده نمود.

حیاط مرکزی مراکشی

در معماری مراکشی خبری از حیاط، در ورودی یا پشت خانه نیست. به دلیل حفظ و رعایت حریم خصوصی، خانه‌های سنتی مراکشی از یک حیاط مرکزی برخوردارند که معمولا آبنما و حوض یا استخری در وسط آن قرار دارد. کفپوش‌هایی از کاشی‌های پر نقش و نگار و رنگارنگ، که در ترکیب با کوسن‌ها و سایر المان‌های رنگارنگ یک حیاط مراکشی تمام عیار را می‌سازد.

مراکشی
معماری مراکشی