معماری کتابخانه بخش  علوم_و_فناوری دانشگاه شین_جیانگ چین

معماری کتابخانه بخش  علوم_و_فناوری دانشگاه شین_جیانگ چین

Architects
THAD (Architectural Design and Research Institute of Tsinghua University)

Location
Aksu, Xinjiang, China

Design Team
Lu Xiangdong, Huo Chunlong, Liu Xiao, Sun Zhongxuan, Guo Cong, Wang Jingshu, Wang Lili

Area
۲۱۲۹۸.۰ m2

 

Project Year
۲۰۱۵

Photographs

THAD

موسسه ی علوم و فناوری دانشگاه “شین جیانگ” در استان آکسو در منطقه ی مستقل شین جیانگ اویور واقع شده است. مساحت زمین ۱۹۰۴۰۰۰ مترمربع و مساحت مجموع طبقات ۶۸۷۰۰۰ متر مربع می باشد. بر اساس برنامه بلند مدت دانشگاه، حدود ۱۵۰۰۰ دانش آموز در اینجا مطالعه خواهند کرد. ساختمان های آکادمیک ، کتاب خانه ، آزمایشگاه ، مرکز آموزش ، خوابگاه ، سالن ورزش ، سالن کنفرانس ، ساختمان های اداری، مدیریت و … از عرصه های این مجموعه می باشند.

ساختمان کتابخانه با ارتفاع ۲۱.۹ متر در مرکز و در محور اصلی سردر ورودی واقع شده است. کتابخانه یک ساختمان ۴ طبقه است که ارتفاع هر طبقه ۵.۲ متر می باشد. مساحت سایت ۲۷۰۰۰ متر مربع بوده و برای هر طبقه ۲۱۲۹۸ متر مربع در نظر گرفته شده است. ساختمان تنها کاربری کتابخانه را به عاریت نگرفته، بلکه کاربری هایی مانند: آرشیو، محل مطالعه ، تحقیق و مرکز اطلاعات دانشگاه را در خود جای داده است.

روند شکل گیری ساختمان:

۱ – شکل ساختمان مفهوم “اسکرول” (پیچک) را به ما الهام میکند.
طراحی مفهوم “اسکرول” نشان میدهد که با مرتب سازی منظم طبقه ها به یک فضای مستقل پیچیده می رسیم. پس از اتمام ، به نظر می رسد کل ساختمان یک “اسکرول” ضخیم بر روی پایگاهی بزرگ و استوار قرار گرفته است.

۲ – طراحی نما در معرض دید طبیعی

با الهام از تکنیک نمونه برداری تصویر از طراحی پارامتری ، یک تصویر از کوه “تومور” در رشته کوه های “تیانشن” انتخاب و پردازش شد. با توجه به روشنایی پیکسل های منفرد، دیوار نمای جنوبی به عنوان یک ماتریس از ورق آلومینیومی سوراخ دار با اندازه های متفاوت ساخته شده است. این ورق های آلومینیومی توسط دستگاه CNC برش خورده اند.
در طول روند پیاده سازی ، اندازه هر صفحه آلومینیومی به اندازه ۹۰۰ میلیمتر در ۱۵۰۰ میلی متر تنظیم شده است. سوراخکاری با فاصله کمتر از ۵۰ میلی متر و قطرهای مختلف از ۱۸ تا ۲۵۰ میلی متر انجام شده است. در نتیجه برای دستیابی به بیان معماری قوی از چشم انداز طبیعی ، یک تصویر واضح از کوه “تومور” بر روی نما منعکس می شود. با ایجاد کنتراست مناسب ، کوه “تومور” نیز در فاصله ی واقعی قابل مشاهده است.

۳ – امکانات دانشگاه دینامیک

عرصه هایی مانند گالری در فضای باز ، بالکن ، اتاق مطالعه ، راهرو و تراس در سقف به تناسب فضا کمک کرده است. انواع رویدادها و اجرای برنامه های آموزشی توسط دانش آموزان در این فضاها برگزار می شوند که دقیقا مفهوم “اسکرول” را بیان میکند.
علاوه بر این ، زمینه هایی برای استراحت و گفتگو وجود دارند که کتابخانه را به مکانی سرزنده و پر انرژی تبدیل کرده اند. معماری منحصر به فرد ساختمان کتابخانه شناخت گسترده و بازخورد مثبتی را از جوامع محلی را بدست آورده است.در حال حاضر کتابخانه نشان برجسته ی تنها دانشگاه علوم و فناوری جنوب “شین جیانگ” را دریافت نموده است و به عنوان بزرگترین کتابخانه منطقه شناخته می شود. بعد از اتمام ساخت پروژه ، بیش از ۲۵۰۰ معلم و دانش آموز در راستای خدمت به توسعه ی اقتصادی و اجتماعی منطقه خدمت کرده اند . طراحی این کتابخانه بخشی از تلاشش برای بالا بردن استعداد حرفه ای توسعه اقتصادی و اجتماعی جنوب “شین جیانگ” می باشد.

 

طراحی ،دانشگاه _کتابخانه دانشگاه شین_جیانگ چین

طراحی ،دانشگاه _کتابخانه دانشگاه شین_جیانگ چین
طراحی ،دانشگاه _کتابخانه دانشگاه شین_جیانگ چین